Repedések a lábak diabetes kezelésére. Bőrproblémák
Csuth Ágnes, családorvos A diabéteszes láb tünetei olyan komplex szövődmények miatt jelentkeznek, melyek az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia idegbántalom következtében alakulnak ki.
Cukorbeteg láb
Sajnos a statisztikák szerint a diabéteszes láb 2-es típusú cukorbetegek esetében — nem diabéteszes kortársaikhoz képest — szer gyakoribb alsóvégtag-amputációhoz vezet.
Hirdetés Megfelelő odafigyeléssel és szoros vércukorkontrollal, illetve a szövődmények korai észlelésével ez megelőzhető lenne az esetek jelentős részében.
A cukorbetegek és a cukorbetegségben nem érintettek egyaránt sokféle bőrproblémával szembesülhetnek. Ezek között említhető: Bakteriális fertőzések, például az árpa szemhéjban lévő mirigyek fertőzése és a furunkulusok szőrtüszőgyulladás. Karbunkulus vagy mély fertőzés szintén megjelenhet a bőrön és annak felszíne alatt. Fertőzés a körmök körül is kialakulhat. Ezek antibiotikumokkal kezelhetők.
A betegség kialakulásának mechanizmusa A perifériás erek szenzoros érző működése károsodik, ezáltal csökken a fájdalomérzet, azaz észrevétlenek maradhatnak egyes sérülések, így potenciálisan a szövetek károsodása mélyebb lesz.
Szintén idegkárosodás következtében a szimpatikus idegrendszer működésében zavar keletkezik, mely fokozott véráramláshoz, illetve csontanyagcsere-zavarhoz vezet, ezáltal a láb ízületei deformálódnak, a láb statikája megváltozik, aminek következtében új nyomáspontok jönnek létre, melyek bőrkeményedések, bőrmegvastagodások kialakulását idézik elő.
Az érkárosodás következtében a vérkeringés is zavart szenved. A bőr szárazzá, sérülékennyé válik, ennek következtében repedések alakulnak ki. A bőrmegvastagodások helyén apró fekélyek képződnek, melyek a fájdalomérzés zavara miatt később kerülnek felismerésre. Ezen fekélyek gyakran mélyre terjednek, befertőződnek, a fertőzés könnyen terjed a lágyrészekben, sőt a csontokat is érintheti.
A folyamat végeredményeként gyakran szövetelhalás alakul ki. Az első és legfontosabb — mint minden szövődmény megelőzésének legbiztosabb eszköze — a rendszeres vércukorkontroll.
A lábak rendszeres vizsgálata, ellenőrzése, repedések a lábak diabetes kezelésére évente egyszer szükséges, ezt a háziorvos vagy a gondozó diabetológus végzi. Ennek a vizsgálatnak a keretében szükséges elvégezni a láb bőrének és alakjának vizsgálatát, valamint a láb gondos megtekintését.
Receptgyűjtemény Ez a weboldal sütiket cookie használ a látogatói élmény javítása érdekében, releváns hirdetések jelenítése, küldése miatt és az oldal forgalmának elemzése céljából. A sütik az Ön böngészojében tárolódnak, segítségükkel tudunk személyre szabott szolgáltatásokat nyújtani. A sütik beállítását Ön bármikor módosíthatja. Kialakulásában összetett patológiai elváltozások játszanak szerepet. A probléma előfordulhat 1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetében is, általában hosszabb ideje fennálló cukorbetegség esetén és tartósan rossz anyagcsere helyzet fennállásakor.
A bőrt rendszeresen ápolni, puhítani szükséges, megelőzve ezzel a bőr szárazságának, az apró hámsérüléseknek a kialakulását. A betegnek célszerű rendszeresen átvizsgálni a talpat tükörrel, így az esetleg panaszt nem okozó sérülések azonnal észrevehetővé válnak.
A lábat naponta kell kíméletesen mosni, mely után az ujjközöket minden esetben gondosan szárazra kell törölni, megelőzve ezáltal a gombák megtelepedését. A lábak tisztításánál a víz ne legyen túl forró, mert ez is sérülések kialakulásához vezethet.
A körmöket szintén rendszeresen kell gondozni, amennyiben mozgáskorlátozottság miatt nehezen érhetőek el, kérje ki hozzátartozója vagy pedikűrös segítségét. A körömvágásnál arra szükséges odafigyelni, hogy a beteg a lábkörmeit egyenesen vágja oly módon, hogy ne alakuljon ki éles szél, mely benőtt köröm kialakulását eredményezheti, rendszeresen javasolt körömreszelőt használni.
A bőrkeményedések, tyúkszemek ápolásánál éles szélű eszköz helyett habkő használata javasolt.
Mikortól kóros az inzulin és a vércukor szintje? A sarokrepedés okai A tűző napfény valójában csak egy a sarokrepedést kiváltó tényezők közül. A probléma kialakulásában közrejátszhat még a szervezet dehidratáltsága, azaz a nem elegendő folyadékbevitel, a rendszeresen túl forró vízzel történő fürdés vagy zuhanyzás, a szárító hatású tusfürdők és szappanok használta, a hiányos bőrápolás, és lehet akár a cukorbetegség következménye is.
Fontos, hogy a beteg a legkisebb probléma esetén is orvoshoz forduljon és lábát helyezze nyugalomba. Ezen túlmenően szintén fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a beteg kerülje a mezítláb járást és puha vastag pamut vagy gyapjú zoknit hordjon.
A cukorbeteg mindig kényelmes, alacsony sarkú, jó minőségű és finom belső kiképzésű cipőt viseljen.
- Cukorbeteg-láb A "cukorbeteg láb" - "diabeteses láb" Mivel a cukorbetegség nagyon sok ember életét keseríti meg, szólnunk kell egy fontos szövődményről, az ún.
- Home A cukorbetegség repedt sarka A cukorbetegség repedt sarka Ez a házi gyógymód 10 nap alatt gyógyítja a repedt a lábfejek ápolásának hiánya, pajzsmirigy problémák, cukorbetegség, kényelmetlen cipők.
- Lábkrém cukorbetegeknek
- Cukorbetegség és a tuberkulózis kezelésére
- Cukorbeteg-láb – Euritmia-Medic Sebészeti Rendelő
Ortopédiai deformitások esetében időben kerüljön sor a deformitás műtéti korrekciójára, majd ezt követően a normális statikát biztosító segédeszköz talpbetét beszerzésére és használatára. Védő lábbelik, talpbetétek használata szintén célszerű.