Megelőzése lábak cukorbetegség kezelésében. Diabéteszes láb tünetei és kezelése

megelőzése lábak cukorbetegség kezelésében diabétesz kezelésére gyermekeknél fotó

Csuth Ágnes, családorvos A diabéteszes láb tünetei olyan komplex szövődmények miatt jelentkeznek, melyek az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia idegbántalom következtében alakulnak ki.

Sajnos a statisztikák szerint a diabéteszes láb 2-es típusú cukorbetegek esetében — nem diabéteszes kortársaikhoz képest — szer gyakoribb alsóvégtag-amputációhoz vezet. Hirdetés Megfelelő odafigyeléssel és szoros vércukorkontrollal, illetve a szövődmények korai észlelésével ez megelőzhető lenne az esetek jelentős részében.

A betegség kialakulásának mechanizmusa A perifériás erek szenzoros érző működése károsodik, ezáltal csökken a megelőzése lábak cukorbetegség kezelésében, azaz észrevétlenek maradhatnak egyes sérülések, így potenciálisan a szövetek károsodása mélyebb lesz.

megelőzése lábak cukorbetegség kezelésében mennyi a cukorbetegség kezelésében

Szintén idegkárosodás következtében a szimpatikus idegrendszer működésében zavar keletkezik, mely fokozott véráramláshoz, illetve csontanyagcsere-zavarhoz vezet, ezáltal a láb ízületei deformálódnak, a láb statikája megváltozik, aminek következtében új nyomáspontok jönnek létre, melyek bőrkeményedések, bőrmegvastagodások kialakulását idézik elő. Az érkárosodás következtében a vérkeringés is zavart szenved.

A bőr szárazzá, sérülékennyé válik, ennek következtében repedések alakulnak ki. A bőrmegvastagodások helyén apró fekélyek képződnek, melyek a fájdalomérzés zavara miatt később kerülnek felismerésre.

Végtagvesztéshez vezethet a diabéteszes láb

Ezen fekélyek gyakran mélyre terjednek, befertőződnek, a fertőzés könnyen terjed a lágyrészekben, sőt a csontokat is érintheti. A folyamat végeredményeként gyakran szövetelhalás alakul ki.

  • Ez általában speciális talpbetétekkel szokták kezelni.
  • High blood pressure symptoms
  • Évente közel 4.
  • Cukorbeteg láb szakszerű kezelése
  • Végtagvesztéshez vezethet a diabéteszes láb - EgészségKalauz
  • A diabéteszes láb kialakulása, a szövődmények megelőzése

Az első és legfontosabb — mint minden szövődmény megelőzésének legbiztosabb eszköze — a rendszeres vércukorkontroll. A lábak rendszeres vizsgálata, ellenőrzése, minimum évente egyszer szükséges, ezt a háziorvos vagy a gondozó diabetológus végzi. Ennek a vizsgálatnak a keretében szükséges elvégezni a cukorbetegség kezelése level bőrének és alakjának vizsgálatát, valamint a láb gondos megtekintését.

A bőrt rendszeresen ápolni, puhítani szükséges, megelőzve ezzel a bőr szárazságának, az apró hámsérüléseknek a kialakulását.

A betegnek célszerű rendszeresen átvizsgálni a talpat tükörrel, így az esetleg panaszt megelőzése lábak cukorbetegség kezelésében okozó sérülések azonnal észrevehetővé válnak. A lábat naponta kell kíméletesen mosni, mely után az ujjközöket minden esetben gondosan szárazra kell törölni, megelőzve ezáltal a gombák megtelepedését.

Szeplőszerű vagy akár összefüggő barna foltok A legfőbb tünet a fájdalmas seb a lábon.

A lábak tisztításánál a víz ne legyen túl forró, mert ez is sérülések kialakulásához vezethet. A körmöket szintén rendszeresen kell gondozni, amennyiben mozgáskorlátozottság miatt nehezen érhetőek el, kérje ki hozzátartozója vagy pedikűrös segítségét.

megelőzése lábak cukorbetegség kezelésében type 2 diabetes management guidelines

A körömvágásnál arra szükséges odafigyelni, hogy a beteg a lábkörmeit egyenesen vágja oly módon, hogy ne alakuljon ki éles szél, mely benőtt köröm kialakulását eredményezheti, rendszeresen javasolt körömreszelőt használni.

A bőrkeményedések, tyúkszemek ápolásánál éles szélű eszköz helyett habkő használata javasolt.

A diabéteszes láb kialakulása, a szövődmények megelőzése

Fontos, hogy a beteg a legkisebb probléma esetén is orvoshoz forduljon és lábát helyezze nyugalomba. Ezen túlmenően szintén fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a beteg kerülje a mezítláb járást és puha vastag pamut vagy gyapjú zoknit hordjon.

A több, heti gyakoriságban alkalmazott kezelésekből álló terápia során látványosan és fokozatosan csökken a seb nagysága és mélysége. A seb begyógyulása is bekövetkezhet. A gyógyulásnak természetesen akkor van a legnagyobb esélye, ha a seb korai állapotban kerül felismerésre és kezelésre.

A cukorbeteg mindig kényelmes, alacsony sarkú, jó minőségű és finom belső kiképzésű cipőt viseljen. Ortopédiai deformitások esetében időben kerüljön sor a deformitás műtéti korrekciójára, majd ezt követően a normális statikát biztosító segédeszköz talpbetét beszerzésére és használatára.

Védő lábbelik, talpbetétek használata szintén célszerű.

A betegség szövődményeinek a kialakulását kezeléssel meg lehet előzni, de nagyon oda kell figyelni. Ennek ellenére az egyik leggyakoribb szövődmény rendívül sokakat érint, ezért most adunk néhány tippet, hogy mit tehet Ön a diabéteszes láb kezelése érdekében. Hazánkban a cukorbetegség népbetegség, hiszen jelenleg egymilliónál is több cukorbeteg él az országban.